Akne Oluşumunu Etkileyen Faktörler

Deri problemleri arasında en sık karşılaşılan hastalık olan akneler ile başa çıkmada beslenme önemli rol oynuyor. Karbonhidrat ağırlıklı besinler akne oluşumunu hızlandırıyor. Akne yağ bezi aktivizminde artış, yağ bezi kanallarının tıkanması ve bunun sonucunda bez kanallarında bulunan bakterilerinin sayısında yaşanan yükselme ile ortaya çıkar.

Yapılan bilimsel çalışmalara göre Türkiye’de en fazla tüketilen karbonhidratın akne gelişiminde ve şiddetlenmesinde büyük etkisi olduğu belirtiliyor.  Yüksek karbonhidratın derinin erken yaşlanmasına da neden olduğunu belirtiliyor. Aknelerden korunmak için sebze, meyve ağırlıklı bir beslenme alışkanlığı benimseyerek bununla birlikte balık ve düşük karbonhidratlı besinlerin tüketilmesi, akneden korunma ve tedavisinde olumlu etkiler doğurur.

Akne sorununu vücuttan uzak tutabilmek için Omega-3 ve Omega-6 oranı yüksek bir beslenme alışkanlığının benimsenmesi gerekir. Balık yağı, deniz ürünleri, keten tohumu, semizotu, ceviz, fındık, badem ve yeşil sebzeler Omega-3 ve omega-6 açısından zengin gıdaların başında gelmektedir.

Süt tüketimi de akne oluşumuna etki etmektedir. Sütün birçok yönüyle vücuda olumlu etkisi vardır, ancak bol miktarda alınmasının bazı hormonların miktarını etkilediğini bunun da yağ bezelerinde ve yağ üretiminde artışa neden olduğu görülür. Bir diğer yönden vazgeçilemeyen çikolata, bilimsel çalışmalarda akneye direkt olarak bir etkisi olmadığı görülüyor. Ancak yüksek şeker oranı akne üzerinde olumsuz etkileri olduğu saptandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir