Diş Fırçanızı Banyoda Saklamayın

Her gün sabah kahvaltı sonrası ve akşam yatmadan önce dişlerimizi fırçalamaktayız. Peki günlerce, haftalarca hatta aylarca banyoda duran diş fırçalarımız ne kadar temiz ?

Amerika’da yapılan araştırmalar sonunda banyoda duran diş fırçalarımızın içinde bol miktarda bakteri bulundurmaktadır. Banyoda saklamayıp ilk yardım dolabında saklamakta başta diş sağlığımız olmak üzere vücut sağlımız açısından da oldukça sakıncalıdır. Peki diş fırçalarımızı nasıl temiz tutarız ?

Tuvaletten sonra sifonu çekmeden önce klozet kapağını kapatmanız gerekmekte. Bu sayede mikropların dışarıya çıkışı engellemiş olursunuz. Eğer diş fırçalarınızı bir bardakta saklıyorsanız olabildiğince fırçaların birbirine temasını engelleyin. Ve bardağın klozetten uzak yüksek bir yerde olmasına özen gösterin. Sabah ve akşam dişlerinizi fırçalıyorsanız 2 adet diş fırçanız olmasında fayda var. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra fırçanızın güzelce durulanmasına özen gösterin. Ancak bu kuruma işlemi banyoda yapmamak daha sağlıklı olacaktır. Son olarak diş fırçalarınızı belli periyotlarda yenilmeniz gerekmektedir. Unutmayın ki diş fırçanızın da belirli bir ömrü var. Süre vermek gerekirse 3 ayda bir diş fırçanızın değiştirilmesi sağlıklı olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir