Epilepsi Hastalığı Nasıl Oluşur ? Sara Nöbeti Nedir?

İnsan beyni oldukça fonksiyonel bir organdır. Beyin elektrik akımlarının yer değiştirdiği bir organdır ve bu akımlar sayesinde beynimiz normal çalışma işlevini sürdürmektedir. Örnek vermek gerekirse matematiksel işlem, geçmişte yaşanan anılar, sevinç, korku gibi duygular beynimizin elektrik akımlarının yer değiştirmesi sonucu ortaya çıkar. Bu akımlar normal bir şekilde olmaz veya yapısal bir bozukluğa uğrarsa epilepsi hastalığı ortaya çıkar. Epilepsi hastalığının sonucu olarakta kişiden kişiye değişmekle birlikte sık sık sara nöbetleri geçirilmeye başlanır.

Sara Nöbeti Geçiren Bir Kişiye Nasıl Müdahale Edilmelidir ?

Yazımızın önceki kısmında sara nöbeti geçiren kişilere yapılan yanlış müdahalelere değinmiştik. Peki sara nöbeti geçiren kişiye doğru müdahale nasıl yapılır ? Hemen anlatalım.

Öncelikle sara nöbeti geçiren kişinin kontrol dışı hareketler yaptığı unutulmamalıdır. Bu sebeple sara nöbeti geçiren kişi tehlikeli ortamdan uzak tutulmalı ve en önemlisi kol ve bacakları kontrol altında tutulmalıdır. Nöbet esnasında hastanın başını sabit tutmanız  gerekebilir, Bunun için de dikkatli bir şekilde dizleriniz üzerine çökerek bacaklarınızla hastanın başını sabitleyerek hafifçe sola doğru yatırın. Bu hastanın daha rahat nefes almasını sağlayacaktır. Ayrıca sara nöbeti geçiren kişilerde çene sıkışması sık görülen bir vakadır. Bu da kişinin dilini ısırmasına sebebiyet verebilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için nöbet geçiren kişinin dişlerinin arasına bir kalem sıkıştırın. Eğer sara nöbeti Beş dakikan fazla sürüyorsa acil olarak bir ambulans çağırınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir