Epilepsi Hastalığı Nedir Nasıl Anlaşılır ?

Bu makalemizde halk arasında genel olarak Sara Hastalığı olarak bilinen Epilepsi hastalığını ele alacaz. Günümüzde Türkiye’de birçok epilepsi hastası bulunduğundan dolayı ve bu hastalık için bazı art niyetli kişiler tarafından batıl tedavi yöntemleri uygulandığı için bu hastalık ülkemiz için oldukça önemli bir sorun teşkil etmektedir.

Epilepsi Hastalığı Nedir ?

Epilepsi hastalığı genel olarak beyine ait olmayan kontrol dışı davranışlar olarak tanımlanır. Kısaca açıklamak gerekirse Beyin hücrelerenin farklı sebeplerle normal bir şekilde olmayan elektrisel boşalmasıyla ortaya çıkan tekrarlayıcı ve beyine ait olmayan kontol dışı davranışlara ‘’ Epilepsi ( Sara) ‘’ hastalığı demekteyiz.

Epilepsi Hastalığı Nasıl Anlaşılır ?

Ülkemizde epilepsi hastalığı hakkında halk maalesef ki yeterlibilgi ve donanıma sahip değildir. Sara nöbeti geçiren kişilere nasıl yaklaşılması gerektiği ve nasıl müdahale edilmesi gerektiği hakkında yeterli bilgiye sahip olamayan birçok ebeveyn epilepsi nöbetlerini , bayılma ile karıştırabilmektedir. Peki,Epilepsi hastalığı nasıl anlaşılır ?

– Çocuklarda kısa süreli donuk bakışlar varsa onu mutlaka bir doktora gösteriniz.

– Yapılan bir iş veya çalışma esnasında yapılan iş bırakılıyor ve bir noktaya boş boş bakılıyorsa ve kişi  bu sırada yalanma, yutkunma ,şapırdıtma gibi tepkilerde buluınuyorsa kişiyi hemen uzman bir hekime götürün.

– Durduk yere uzun uzun elkol hareketleri yapmaya başlama vebu hareketleri sürekli tekrar etme bu hastalığın belirtileri arasındadır.

– Uykudan sık sık çığlıkla uyanıyorsanız uzman bir hekime başvurmanız faydanıza olacaktır.

– Başarılı bir öğrenciyken aniden herşeyin tersine dönmesi durumu da bu hastalığın belirtileri arasındadır.

-Olmayan şeyleri , görüyor , duyuyor, hissediyorsanız uzman bir hekime başvurmanızı öneririz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir