İnsülin direnci nedir ve nasıl düzelir?

İnsülin kan şekerini düşüren bir hormondur. Peki insülin direnci nedir ve insülün direncimizin varlığı ileride bizlere nasıl bir etki gösterecek ?

Doktorunuzdan vücudunuzun insüline karşı bir direncinizin olduğu söylerse aklınıza bir çok şey gelmektedir. İnsülin, vücudunuzda pankreas organı tarafından salgılanır. Görevi ise kan şekeri seviyesini aşağıya çekmektir. İnsülin direncinin varlığı ise salgılanan insülin hormonunun işleyişine engel olur. İnsülinin etki gösterememesi ise TİP 2 Diyabet rahatsızlığı ve kalp hastalıklarına yol açar. Tabiki de bu hastalıklardan korunma yolları var. Yeterli egzersiz ve harfi harfine uyulacak bir diyet programıyla hastalıkların başlamasını engelleyebilirsiniz.

Ancak insülin direnci olan kişilerin bu durumları hissetmesi mümkün değildir. Kan şekeri değerlerinin ölçümü insülin direncini gösterebileceği gibi bu direncin sendromu olarak bilinen, kan şekerinin yüksekliği ile birlikte iyi veya kötü kolesterol değerlerinin yüksek olduğu kanısına da varılabilir.

İnsülin direncine sahip olan kişiler için her şey bitmiş değil. Düzenli beslenme ve yapılacak sporla birlikte bu direncin etkisini vücudumuzdan atabiliriz. Daha da ilerlemesi durumda ise doktor kontrolünde ilaç tedavisine başlanabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir