iPhone 7 Alacak Kullanıcılar Dikkat

Apple’ın yakın zamanda tanıtmış olduğu iPhone 7 modeli, su geçirmezlik özelliği ile geliyor. Daha önce piyasadaki bir çok telefon üreticisi tarafından telefonlarına eklenen bu özellik Apple tarafından cihazlarına yeni ekleniyor. Ancak kullanıcıların dikkat etmesi gereken bir husus var çünkü telefonda oluşacak bir su hasarı garanti kapsamına girmeyecek.

Şüphesiz ki bu karar bir çok Apple kullanıcısını kızdıracak fakat şirket bu kararı alan ilk firma değil. Samsung’sa suya dayanıklı modelleri için bu kararı almış durumda. IP67 sertifikasını alan Apple böylelikle telefonlarının 1,5 metre suyun altında 30 dakikaya kadar suya dayanıklı olacağını duyurdu. Fakat sudan dolayı hasar alan telefonun garanti kapsamında olmayacağını da duyurması üzerine Apple kullanıcıları telefonlarını ıslatmayacak gibi görünüyor.

Bunların yanı sıra uzun zamandır telefonlarında IP68 sertifikası bulunduran ve telefonların suya ve toza karşı dayanıklı olduğunu duyuran Sony’de geçen seneki amiral gemisi Xperia Z5 için su altında oluşacak hasarların telefonun garanti kapsamında çıkacağını duyurarak Apple ve Samsung yanında yer almış oldu.

17 comments

  1. Firmaların, “su geçirmez” olarak reklamlarda vurguladığı ürünler “tatlı su geçirmez” olarak vurgulanmaz. Dolayısıyla akıllı telefonlarınızı tuzlu sulara, deniz vs’ye düşürmemeye dikkat edin.

  2. Apple bence şunun farkına varan ilk telefon markası oldu: su geçirmemezlik değil, telefonun suya düşünce bozulmaması kullanıcıların hakkıdır. Bir telefon su geçirmemelidir. Turkcell T50 aldığım zaman 1. haftada telefon bozulmuştu. Ben çok fazla terleyen bir insanım. Geceleri telefonumla birlikte yatıyorum. Sabah uyandığım zaman telefon açılmıyordu. Şarjı bittiğini düşünüp şarja taktım. Kısa devre yapıp ana kart yandı. O zaman şu soruyu sordum kendime: Telefonlar kimlere satılıyor? İnsanlara. İnsanların elleri, kolları her daim terleyebilir. İstersen 1 litre istersen 1 damla. İnsanlara terlemeye bağlı sıvı teması cevabını veren mühendislere buradan selamlar. Artık telefonu eldivenle kullanma kararı aldım.

  3. Aslında su geçirmemezlik garantisi mantıklı. Sonuçta diyorki 1,5 m altına suya sokma. Ama sokup sokmadığını nereden bilecek, öyle değil mi?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir