Karamelize Armutlu Kek

Hafta sonu gelecek olan misafirlerinize güzel ve değişik bir kek yapmak ister misiniz? Karamelize Armutlu Kek sizin için harika bir seçenek olacaktır.

Karamelize Armutlu Kek Nasıl Yapılır ?

Kek için, yumurta ve şekeri rengi güzel bir şekilde açılana kadar çırpın ve sırasıyla üstüne yağ ve süt ekleyin. Ayrı kap alın ve bu kaba un, kabartma tozu ve vanilya ekleyin. Bu karışımı ilk yapmış olduğumuz yumurtalı karışıma ekliyip spatula yardımı ile dıştan içe olacak şekilde karıştırmaya başlayın. Sonrasında oluşan kek hamurunu, içini önceden yağladığınız bir kaba dökün. Üzerine parça çikolataları homojen olmasına dikkat edecek bir şekilde ilave edin. İlave işlemi tamamlandıktan sonra önceden ısıtılmış olan 180 derecedeki fırında 35 dakika pişirin. Fırında pişme işlemi tamamlandıktan sonra keki kalıptan çıkartın ve soğuması için bekletin.

İç harcı için neler yapılması gerekiyor ?

Armutların kabuklarını soyarak işe başlayalım. Armutları soyduktan sonra çekirdeklerini çıkartın. Kabuğundan ve çekirdeğinden arındırılmış armutları küp küp olacak şekilde doğrayın. Sonrasında ocağın başına geçin ve önceden ısıtılmış olan tavaya tereyağı koyup erimesini bekleyin. Tereyağı eridikten sonra armutları tavaya koyun. Armutların suyunu salıncaya kadar bekleyin. Sularını salma işlemi bittikten sonra tavaya esmer şeker serpip güzel bir şekilde karamelize hale getirin.

Birleştirmek için;

Soğumuş olan keki enlemesine olacak şekilde düzgünce keselim. Buna ek olarak taban kısmını da oyun.  Kesme işleminden sonra çıkan kek parçalarını elimizle gelişi güzel ancak ufak olacak şekilde parçalayın ve bunu armutlu karışıma ekleyin. Birkaç kaşık krema koyup karıştırın. İlk başta oyduğumuz taban kısmını da armutlu karışıma ekleyin. Elimizde fazla kalan kremayı da her yere dağılacak şekilde ekleyin. İsteğinize bağlı tarçın dökerek servis edin.

Afiyet olsun

9 comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir