Konuşmayıp Sadece Mesajlaşıyoruz

Deloitte tarafından yapılmış olan 2011 senesinden bu yana, Global mobil kullanıcı araştırması yayınlanmıştır. 6 kıtada ise gerçekleştirilmiş olan araştırma da Türkiye’nin de arasında bulunmuş olduğu 33 ülkeden 53 bin 150 kişi katılıma girdi. Tüketicilere, bu alanlarda hizmet veren firmalara mobil cihaz kullanımındaki gelmiş olduğu nokta hakkında da çok önemli veriler sunmaktadır.

Avrupa Ortalamasının Üzerindeyiz!

Kullanıcılar gün içinde akıllı telefonlarına bakma da Türkiye, ortalama 78 kez ile Avrupa ortalamasının 1.5 katını aşmaktadır. 2 yıl önce gerçekleştirilmiş olan bu süre 2 dakika kadar azalıp, uyanıkken yaklaşık 13 dakika da bir telefon ekranına baktığınızı ortaya çıkarmaktadır. Akıllı telefon bağımlılığında Avrupa’nın önüne geçiyorken, uyanıp ilk 15 dakika içinde telefona bakma oranımız %79, Avrupa içinse %62 seviyesinde gözlenmektedir.

Uyurken Telefonu Kontrol Ediyoruz

Ülkemizdeki kullanıcıların, %85’i uyku için ayrılmış olan zaman içerisinde telefonlarını kullanıp belirtirken de kullanım nedenlerinin arasında %51 saate bakmak, %46 ile sosyal medya da bildirimlerini kontrol edebilmek ve %33 ile anlık mesaj uygulamaları yer almaktadır.

Türkiye’de mobil kullanıcılar, %66’sı telefonlarını da gereğinden daha fazla kullandığını kabul ediyorken, yarısı da mobil telefon kullanımının sürelerini sınırlamak adına mücadele ettiğini söylüyor. Akıllı telefon kullanımlarını sınırlamaya çalışmış olan kesimin, sadece yarısının başarılı olduğu bilinmektedir. Telefondan uzak kalma durumu da sadece birkaç kişinin bırakabildiğini göstermektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir