Paintball Kuralları

En çok bilinen ve en çok sevilen outdoor spor dallarından bir tanesi olan Paintballda güvenlik kuralları belli bir kaç basit temelle dayandırılır. Golften bile daha az bir risk barındıran bu oyunda genel kurallar şu şekildedir:

1) Maske Kuralı: Oyun alanı olarak belirlenmiş ağla çevrili bölge içerisinde hiç kimse paintball için özel olarak tasarlanmış koruyucu paintball maskeleri olmadan bulunamaz ve paintball oynayamaz.

2) İşaretleyici Emniyeti Kuralı: Oyun esnasında kullanılan işaretleyicilerin emniyetleri baş hakemin sinyali ile açılır ve yine baş hakem tarafından verilen bir diğer sinyal ile kapatılır. Diğer her durumda işaretleyici emniyetleri kapalı tutulmak zorundadır.

3) 5 Metre Kuralı: Amatör paintball oyuncuları için uygulanan bu kural rakip oyuncuların birbirlerine fiziksel zarar vermemeleri amacı ile konulmuştur. Kurala göre oyuncular birbirlerine 5 metre den daha fazla yaklaşarak ateş edemezler.

Saydığımız üç kural olan Maske Kuralı, İşaretleyici Emniyeti Kuralı, 5 Metre Kuralı, dışında kalan hususlarda paintball oynarken hakem yönlendirmelerine uymak en önemli zorunluluklar arasındadır. Bunların da dışında, her işletme kurduğu, hazırladığı oyun sahası şartlarına göre kendi kurallarını oluşturarak bunları oyun oynayanlara zorunlu tutma hakkına sahiptir. Bu gibi durumlarda oyun öncesinde oyuncular mutlaka profesyonel bir hakemden oyun öncesi eğitimi almalı ve işletmeye özel uygulamaları mutlaka öğrenmelidir.

Diğer Paintball Kuralları için www.paintballistanbul.org ‘u ziyaret etmeyi unutmayın.

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir