Sarı Nokta Hastalığı Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Makula dejenerasyonu olarak da bilinen sarı nokta hastalığı genel olarak gözde bulunan makula bölgesinin zarar görmesi sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Makula bölgesi gözün iç kısmında bulunan ve gözün iç kısmını tamamen kaplayan bir bölgedir. Sarı nokta bu bölgede meydana gelir ve bu hastalık hem fiziksel hem de psikolojik sorunlara yol açar.

Makula bölgesi yaklaşık olarak 1 Milimetrelik alanı kapsamasına rağmen görme yetisinde önemli bir rolü vardır. Bu sebeple bu bölgede meydana gelen bir hastalık görme yetisini yüzde 90 oranında etkileyebilmektedir. Bu bölgede meydana gelen sarı nokta hastalığı hastanın yaşam kalitesini oldukça düşürebilmekte ve böbrek yetmezliği, kanser gibi hastalıklardan bile daha fazla strese ve moral bozukluğuna yol açabilmektedir. Bu nedenle sarı nokta hastalığının tedavisi oldukça mühimdir.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür ?

Sarı nokta hastalığı genel olarak yaşlı kişilerde görünen bir hastalıktır . Nadir de olsa genç kesimde de görülebilmektedir. Bu hastalığın 50 Yaş altı kişilerde görülme olasılığının Yüzde 2-3 oranında olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir. Hastalığın 50-60 yaş arası kişilerde görünme oranı ise Yüzde 30’lara kadar çıkmaktadır.  70-80 yaş arasındaki kişilerde ise bu hastalık Yüzde 60 gibi yüksek bir oranda görünmektedir.

Sarı Nokta hastalığı Kuru ve Islak tip olarak iki farklı şekilde görülmektedir. Kuru tip ıslak tipe göre daha az tehlikelidir. Fakat tedavi edilmediği takdirde ilerleyen yaşla birlikte kuru tip ıslak tipe dönüşebilir. Islak tip sarı nokta hastalığında cisimler genel olarak eğri veya kırık görünür.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir