Sezeryen oranları ABD’de de yüksek

Doğum yöntemlerinden biri olan sezeryen doğum Amerika Birleşik Devletleri’nde de oldukça yüksek rakamlara ulaştı. Yapılan araştırmalar sonunda 7 gün 24 saat gebelik takibi ve kadın doğum uzmanı olarak görev alan doktorların olduğu kliniklerde sezeryen oranı daha düşük.

Uzmanların yaptıkları çalışmalar sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde sezeryen doğum en fazla Columbia bölgesinde %35 oranında görülmektedir.  Sezeryan doğum en az Güney Dakato bölgesinde %14 oranında görülmektedir. Uzmanların bir bulduğu sonuç ise Amerika’nın güney bölgesinde yer alan insanların daha kilolu oldukları. Kilolu annelerin normal doğum yerine sezeryan doğum tercihinde bulunuyorlar.  Tabiki bu oranlar sizleri yanıltmasın. Bahsi geçen bölgedeki hamile anne sayısı da oldukça önemli.

Sezeryan doğum ile ilgili birçok risk bulunmaktadır. Bu risklere rağmen dünya genelinde çok yüksek oranla görülmektedir. Riski göze alamayan anneler için normal doğumdan başka bir çare yok. Maliyet açısından ise sezeryan doğum normal doğuma oranla çok daha maliyetli.  Sezeryan doğum yapmayı düşünen anne adaylarının bu durumu da göze almaları gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir