Yaz Sıcaklarında Bunlara Önem Göstermelisiniz

Yaz mevsimi her geçen yıl biraz daha sıcak geçmeye devam ediyor. Yüksek sıcaklıklar günlük işlerimizi yerine getirirken bize oldukça zorluk çıkarmanın yanında, sağlığımız için de oldukça tehditkar olabiliyor. Sıcaklardan ötürü sağlık sorunları ile karşılaşmamak ve yazı rahat bir şekilde geçirmek için dikkat etmemiz gereken bazı durumlar var.

Klima Kullanımına Dikkat

Gündüz sıcaklığı zaman zaman 40 dereceye çıkabiliyor. 40 dereceden klimanın çalıştığı bir ortama girdiğimizde vücudumuz ani sıcaklık değişiminden etkilenebiliyor. Klimanın bulunduğu bölgenin 22 derecenin altında olması vücudumuzun ani değişimden şiddetli bir şekilde etkilenmesine neden olabilir. Çok soğuk havuzlara aniden atlamak da aynı şekilde zararlı olmaktadır.

Su Tüketimini Arttırmalıyız

Yaz ayları bedenimizin diğer mevsimlere göre daha çok su kaybettiği aylardır. Aşırı su kaybına bağlı olarak tansiyon, baş dönmesi gibi durumlar ile karşı karşıya kalabiliyoruz.  İşte bu tür sorunların önüne geçmek için bu dönemde su miktarını arttırmalıyız. Günde 2-3 litre su içmek beden için iyi olacaktır.

Çay ve Kahveye Dikkat

Vücudumuzun kan akım dengesi bu dönemde gerek su kaybına gerekse hava sıcaklığına bağlı olarak hızlı değişiklik göstermektedir. Demli çay ve 1 fincandan fazla kahve içmemiz durumunda kan akışımız hızlanabilir ve kalp çarpıntıları ile karşı karşıya kalabiliriz. Açık çay içmeli ve kahveyi 1 fincan ile sınırlı tutmalıyız. Aynı şekilde alkol kullanımı da vücuttaki su kaybını arttıracağı için yine tehlikeli olacaktır.

Bu dönemde vücudumuzu diri tutabilmek için ağır yemeklerden kaçınmalı ve spor yapmayı ihmal etmemeliyiz. Ayrıca açık renk kıyafetler giymek sıcakların etkisini bir nebze olsun azaltacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir