Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanmalıdır ?

Bebek sahibi olan çiftler büyük mutluluk yaşamaktadır. Özellikle ilk defa anne ve baba olan kişiler ilk çocuklarının,göz nurlarının üzerine titremektedir. Durum böyle olunca bebeğin sağlığı ile ilgili sorular sık sık sorulmaktadır. En çok merak edilen konulardan birisi de yenidoğan bir bebeğin nasıl yıkanması gerektiğidir.

Yeni doğan bir bebek aşırı hassastır ve mikrop kapma olasılığı oldukça yüksektir.Bu sebeple yeni doğan bebeğin yıkanması pek tavsiye edilmez bunun yerine bebeğin temiz ve ıslak bir bezle temizlenmesi tercih edilmelidir.

Yeni doğan bebeğin yıkanması için göbek bağının düşmesini beklemek en mantıklıca hareket olacaktır. Göbek bağı düşmeden bebeği yıkamanız göbek ile ilgili enfeksiyonlara sebebiyet verebilir ve ciddi sonuçlar doğurabilir. Göbek bağı düştükten sonra ise bebeğin vücudunun tamamen suda olacak şekilde yıkanması gerekmekte özellikle baş kısmına dikkat etmeli ve kulaklarına su kaçmaması için kulaklarının kapalı olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bebeğin kulağına su kaçtığı takdirde bebekte kulak ağrısına neden olabilir.

Bebek yıkanırken bebeğin ağlamasına fazla takılmayın,yeni doğan bir bebek sudan pek hoşlanmaz ve ağlamaya başlayabilir. Bebeğinizi yıkadığınız suyun sıcaklığına dikkat etmeniz gerekmekte ve su sıcaklığının 37 dereceyi geçmediğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca kullandığınız bebek şampuanlarını seçerken de özenle seçin bu şampuanların bebeğin cildine ve gözüne zarar vermeyen türden şampuanlar olduğuna emin olunuz.

2 comments

  1. 2 Ay sonra yeğenim oluyor yengeme çocuk hakkında bilgiler arıyorum nasıl yıkanmalı çok önemli bir konudur yengeme okuttum çok beğendik içeriğinizi sağolun

  2. Cocuk bakımı ve gelişimi cok önemli bir konudur bu tür bilgileri paylaşarak yeni anne adaylarına kolaylık saglıyorsunuz çok başarılı bir site olmuş

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir